Provincialumas, kuris išlenda net labai stengiantis jį paslėpti

Celebrities-hail-Nelson-Mandela-on-eve-of-his-birthday

Neseniai mirė vienas geriausiai žinomų, labiausiai gerbiamų ir daugiausiai pasiekusių pasaulio žmonių – Nelsonas Rolihlahla Mandela, Madiba, Tata – pietų afrikiečiams tėvas ir šalies sūnus, kaip sakė dabartinis PAR‘o prezidentas Jacob Zuma, pranešdamas pasauliui apie netektį 2013 gruodžio 5 d. naktį.

Jau nieko nebestebina informacijos ir žinių sklaida per socialinius tinklus. Daugelis mūsų esame įpratę, kad labai rimtą naujieną pirmiausia pamatysime „Facebook‘e“ ar „Twiteryje“ ir tik vėliau atsiversime originalų šaltinį ar įsijungsime BBC, Al Jazeera, Euronews… Ne veltui miniu pasaulinius tinklus ir transliuotojus, esu tikra, kad godumas pasaulinei informacijai ir žinioms rodo asmens vidinį globalumą ir kosmopolitiškumą – nesuvaidintą ir neprievartinį, o labai natūralų instinktą, kurio neįmanoma užgniaužti.

Kaip šios mintys susijusios su pasaulio (na, to pasaulio, kuriam skauda ir rūpi kiti, ne tik savo valstybės piliečiai) žmonių lyderio mirtimi? Galbūt kiek paprastai ir banaliai suvesiu galus, bet, jei jie padės toliau kelti gilesnius klausimus, manau, tikslas bus pasiektas.

Sekant informaciją lietuviškoje žiniasklaidoje dieną po Mandelos mirties ir vėliau galima buvo labai aiškiai matyti, kad tai, toli gražu, nėra pagrindinė naujiena – audra, avarijos, Bunkaus vizitas Tailande, sporto ir pop pasaulio žvaigždės eilinį kartą „užėmė eterį“ ir pirmuosius puslapius. Socialiniuose tinkluose net Prezidentės užuojautos nebuvo (jos pačios FB paskyroje), nors žiniasklaida minėjo, esą ji nusiuntė laišką PAR‘o Prezidentui, o kodėl gi jis neįdėtas į viešumą? Seimo narių ir kitų politikų pasisakymuose, trumpuose parašymuose apie tai, kokį rajoną jie šiandien aplankė ar kokia žiniasklaidos priemonė vėl publikavo jų „straipsnį“ irgi niekur neatsispindėjo šio pasaulio įvykio suvokimas.

imagesCAYWG36P

Kelios nevyriausybinės organizacijos, tokios kaip, Lietuvos žmogaus teisių centras, Socialinis vystomojo bendradarbiavimo tinklas, priminė savo nariams ir skaitytojams apie šio žmogaus ir jo gyvenimo išminties bei mirties sukeltas pasaulines emocijas, tačiau didesniu mastu buvo tyla. Absoliuti tyla ir jau nieko nebestebinantis „savo kiemo“ nagrinėjimas (net ne „šlavimas“!).

Kalbant apie pavienius individus, kurie atstovauja skirtingas gyvenimo, visuomenės, darbo grupes – yra keli variantai. Vieni – labai nuoširdžiai jaučiasi pasaulio piliečiais, kuriuos paliečia ir daro įtaką globalios transformacijos, ypač kai tos transformacijos turi konkretų veidą. Kiti, suprasdami, kad visgi Mandela buvo labai svarbus žmogus, tiesiog pasidalino nuoroda, sakančia „mirė!” – be savo komentarų, minčių ar emocijų. Ir, žinoma, treti, kuriuos galima būtų priskirti prie dažnai „pasirodančių“ socialiniuose tinkluose, kurie toliau sėkmingai dalinasi savo valgytų pusryčių vaizdais, kačių naujomis pozomis ar, vėlgi, lietuviškomis realijomis, pasirodančiomis užburto rato dalyje – lietuviškoje žiniasklaidoje. Žinoma, yra žmonės, kurie nesijaučia niekaip paliesti Mandelos gyvenimo, buvimo ir, logiškai, mirties, tačiau, tai būtent ir rodo, kad šie žmonės dar (?) nesugebėjo praverti savo kiemo vartelių ir iškišti nosies bei susisieti su idėjų ir gerų darbų pasauliu, esančiu be sienų.

funny-evolution-15

Provincialumas sėdi giliai ir net geriausi aktoriai (kartais dar vadinami politikais) nesugeba jo visąlaik laikyti užgniaužto ir slėpti. Jis, kaip kokia tyro šaltinio srovelė, vis tiek išsiveržia. Gal išties geriau, kad ji išsiveržtų ir būtų matomas tikras visų veidas, o ne veidmainiškas darymas to, kas turėtų kitiems atrodyti gerai.  Provincialumo, jokiu būdu, nereikia gėdytis ar vengti jį atpažinti. Juk ne tik ligos gydyme procese pirmas žingsnis yra įvardinti ir pripažinti problemos egzistavimą.

Esu tikra, kad pasiskaitę tokių žmonių, kaip Mandelos minčių, atrastumėte, kad su labai daug kuo sutinkate ir, kad, net esantys kitame pasaulio gale, žmonės, visgi yra panašūs, mąsto panašiai ir siekia panašaus gėrio visiems aplinkui.

_____

Jei kas manote, kad neteisingai „diagnozavau“ provincialumą ir Jūs vien dėl nenoro „daryti taip, kaip kiti daro“ neminite nieko apie ir taip visiems gerai žinomus įvykius ar žmones, tai visiškai neatsiprašau – pasižiūrėkite, ką jis sako apie buvimą taikoje su pasauliu ir savimi čia ir gal tada visgi norėsi ką nors pasakyti apie jį ir „tai“, nebijant to, ką pagalvos ar pasakys kiti.

theWorldIsOurHomeJewellCryeOct2001med

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: