Rinkimų stebėjimas Ukrainoje.

Gegužės 20-29 dienomis teko garbė dalyvauti ESBO (OSCE-ODIHR) trumpalaikio rinkimų stebėjimo misijoje Ukrainoje. political-map-of-Ukraine

Visi matome, kur yra Kijevas, dešiniau link rytų, raudonai pažymėjau Poltavą (taip taip, kur švedai gavo į kaulus nuo rusų 1709 m.) – matote visą Poltavos apskritį, o štai Liuchvitsa (į šiaurės vakarus nuo Poltavos), buvo tas mažas regionas, kuriame aplankiau ne vieną rinkimų apylinkę ir stebėjau balsų skaičiavimą bei perdavimą Centrinei rinkimų komisijai.

DSC_0010 DSC_0012 DSC_0066 DSC_0182 DSC_0171Tokios yra tos ESBO rinkimų stebėjimų trumpalaikės misijos – pinigų ten netrūksta, suvažiuoja labai daug įvairaus amžiaus (daugiausia pensinio) žmonių iš “pirmojo pasaulio“, visi suskirstomi į komandas po du asmenis, kiekvienai komandai paskiriamas vietinis vairuotojas ir vertėjas (net, jei, kaip mano atveju, asmuo moka kalbą) ir štai tokia keturių asmenų grupė visą laiką, išskyrus miegą, keturias/penkias dienas praleidžia kartu.

Du trumpalaikiai stebėtojai su ilgalaikių stebėtojų, kurie tame regione jau yra praleidę mėnesį kitą, konsultacijomis susidaro savo darbų grafiką, kelionių po rinkimines apylinkes maršrutus, pasikalbėjimo telefonu ir ataskaitų rašymo bei siuntimo laikus ir iščiuožia sau po kaimus, miestelius ir laukus.

Buvo įdomiausia tai, kad kai 2012 m. pabaigoje mėnesį gyvenau Odesoje ir važinėjau stebėdama rinkimus ir visą rinkiminį procesą, pamačiau labai daug dalykų, kurių neatradau šįkart, būdama šalies šiaurės rytuose. Dabar jau drąsiai galiu teigti, kad tuomet Ukrainos nemačiau, o šįkart ji man šiek tiek visgi atsivėrė.

Žinoma, rinkimai visai kiti ir kitokie, žmonių emocijos ir viltys pasiekę daug aukštesnį intensyvumo lygį. Tačiau net sisteminiame lygmenyje, buvo nepalyginamai mažiau korpucijos ir nelegalių su rinkimais susijusių įstatymų pažeidimų. Tai yra suprantama, galvojant, jog kandidatų į prezidentus yra palyginus su kandidatais į parlamentą mažai (nors, kai balsavimo biuletenyje išsirikiuoja 21 kandidatas į presidentus, tai jau yra ką perskaityt). Kiekvienas kandidatas (išskyrus p. Tymošenko su savo senesne Batkyvščynos partija) negalėjo spėti susikurti logistinės, paramos ir jėgos bei valdžios sistemos visoje šalyje, tad žemesnio lygio valdininkai nebuvo spaudžiami “atvesti į teisingą“ kelią visų savo rajono biudžetininkų. Tai vadinama administracinių resursų išnaudojimu. Parlamento rinkimai tam labai palankūs – juk nuo to, kurį išrinksi priklauso gubernatorių, merų, mokyklų, ligoninių ir kt. valstybinių įstaigų direktorių postai…o darbo pararsti niekas nenori – štai ir dirba visas aparatas vertikaliai pagal jėgos ir valdžios pasiskirstymą bei “politines pžiūras“.

DSC_0166

Tokius procesus stebėjus per praėjusius rinkimus, tikėjausi panašių ir šiais metais, tačiau atradau, kad  yra keli esminiai skirtumai, kurie užkerta kelią objektyviam palyginimui.

DSC_0134 DSC_0135

Pirma, buvau visiškai kitame regione, priešingoje Ukrainos pusėje ir tai reiškė, kad neįmanoma lyginti Odesos miesto ir apskrities (kurių net patys ukrainiečiai nevadina Ukrainos dalimi) su senąja Ukraina, po Poltavos mūšio šešėliu gyvenančiais “chachlais“ (ukr.“chachly“). Ne tik žmonės, jų charakteriai, mentalitetas ir gyvenimo aplinkybės skiriasi, bet ir politinės sąlygos, geopolitinė savo regiono svarba šalyje. Vietiniai žmonės užsukti istorinių įvykių verpetuose ir gana aiškiai norėtų visiems išrėkti apie tai, kaip rusai “pavogė“ slavų vardą, nes tikrieji slavai yra ukrainiečiai, baltarusai ir lenkai… o niekas jų neklauso ir net neklausia…

DSC_0120 DSC_0123 DSC_0072 DSC_0097

Antra, po įvykių Maidane ir Ukrainos rytuose, žmonės išties persmelkti baimės. Tai baimė yra labai vienalytė – karas. Bendravau su daugeliu žmonių, kurių atmintyje dar labai gyvi savo šeimos istorijos karo prisiminimai…niekas nesupranta taip aiškiai ir tikrai, kas yra karas, negu tas, kurio artimasis palaidotas po šalies/sąjungos vėliava… Karo baimė, permainų poreikis ir nesugriaunamas vilties poreikis skatino žmones balsuoti. Balsuoti už tą, kurio dar nepažįsta, kuris, susikrovęs turtus sau, galbūt sukraus juos ir Ukrainai, pradėdamas nuo stabilumo šalyje įvedimo.

DSC_0057 DSC_0048 DSC_0137

Trečia, oligarchų ir mafijos vaidmuo. Žinoma, nesu dariusi išsamaus tyrimo, tačiau, manau, nesuklysiu, sakydama, kad Odesoje sąlygos yra puikios šiems iš pilkos visuomenės išsiskiriantiems piliečiams, būtinai važinėjantiems juodais, tamsintų langų džipais ir beveik niekada nevaikštantiems po vieną. Poltavos mieste ir apskrityje spėjau išgirsti tik apie miesto merą, kuris labai meiliai bendrauja su Kijevo valdžia (buvusia), tačiau, matyt, pakankamai meiliai ir su kitais visuomenės veikėjais, jei jo dar niekas neišmetė iš posto (kaip atsitiko Odesoje).

DSC_0012

Taigi, nebandau lyginti, tiesiog noriu šiek tiek praskleisti užuolaidas ir įleisti visus tuos lietuvius, kurie mano, kad Ukraina yra vieninga ir vienoda šalis. Ypač tie, kurie nuvykę į Kijevą mano, kad viską pamatė ir sužinojo.

Dabartinis Maidanas yra širdį suspaudžiantis ir nieko gero nežadantis vaizdas. Deja, ten belikusios marginalios visuomenės grupės (tiksliau, jų atstovai), kurie save vadina banderovcais, tačiau tiksliai negali paaiškinti, ką tai reiškia. Jie mėgsta fašizmo simbolius, tačiau iš tiesų, tik nori ramaus ir stabilaus gero gyvenimo.

Kaip ir visais laikais ir visose šalyse, buvo ir bus asmenų, kurie dėl savo asmeninių, dažnai ne savo pačių susikurtų aplinkybių, nuvažiuoja į visuomenės periferijas ir tinkamu laiku bei tinkamoje vietoje jais labai vertinga sumanipuliuoti. O manipuliuoja tie, kurie taip pat turi asmeninių problemų, tačiau jos apibertos ir užslpėtos aukso kalnais ir valdžios troškimu.

Norėtųsi, kad šsigilintume labiau prieš rašydami pažymį vadovams, valstybei ar jos piliečiams.

Reklama

3 Komentaras

  1. Marijus said,

    birželio 1, 2014 at 19:37

    Tai rinkimai buvo skaidrus?

  2. myliupasauli said,

    birželio 27, 2014 at 17:03

    Tiesa, neblogai Alfos žurnalistas surašė tai, ką mąsčiau: http://www.alfa.lt/straipsnis/16340194/ukrainos-rinkimu-stebetoja-zmones-sieke-stabilumo#.U5FXri–_TE


Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: