Norėdami sustabdyti atakas, Izraeliečiai turi žvelgti plačiau (Orly Noy straipsnio vertimas)

Publikuota: http://972mag.com/to-stop-the-attacks-israelis-have-to-see-the-whole-picture/98636/

 

Nėra įmanoma suprasti šiandienę Izraelio-Palestinos realybę žvelgiant tik į nudūrimus ir atakas automobiliais. Izraelis nėra vienintelis šio žaidimo dalyvis ir jei jis nori, kad liepsnos užgestų, turi tai gerai suprasti.

 

Sunki diena (lapkričio 10 – vert. past.) baigėsi. Per trumpą laiką buvo nudurti du žmonės: jauna moteris žuvo Gush Etzion [nausėdijoje] Vakarų Krante, kitos atakos metu gyvybė buvo atimta iš jauno kareivio. Dabar berašant, aš deja jaučiu, kad šiandieninis kraujo praliejimas dar nėra pabaiga.

Šiame chaose tik viena yra akivaizdu: Izraelio ministrų kabinetas ir Kneseto nariai dabar varžysis, kas sugalvos patį griežčiausią ir ugningiausią atsaką; kas pakels didžiausią vėzdą trenkti terorizmui atgal; ir kas sutelks Izraelio visuomenės baimes, jas išpuoselės ir panaudos savo politniams tikslams. Taigi dar prieš mūsų lyderiams pasiekiant klaviatūras ar pirmą prieinamą mikrofoną, galbūt būtų reikėtų šį tą paminėti.

Šiandieninės kraupios atakos yra dalis kampanijos, kurią Izraelio vyriausybė gali, tačiau nenori, pažaboti. Vietoje to, puikiai suprasdama ką daro, ji ją skatina. Galime tik spėti, kiek politikų ir gynybos sistemos darbuotojų pasirodys mūsų televizijų naujienose ir mėgins mus priversti matyti realybę be konteksto: “jie” nenori mūsų čia; “jie” trokšta žydų kraujo; “jie” yra pavojus, su kuriuo mes turime dorotis jėga. Ir visi tie, kurie šito nesupranta ir protestuoja, turi eiti “ten”.

Saugumo pajėgoms jau teko susidurti su mūsų griežtos ir prievartinės politikos Jeruzalėje neefektyvumu. Bet iš tikro jokia politika nepadės tol, kol mes neigsime situacijos daugialypumą ir nepamatysime jos plačiau, įtraukiant visus jos komponentus. Tarp jų yra ir gili bei reali palestiniečių baimė, kilusi dėl naujų veiksmų, siekiančių pakeisti esamą status quo Šventyklos kalne (orig. “Temple Mount/Haram al Sharif”). Taip pat tarp tų komponentų yra ir palestiničių supratimas, kad jų gyvybės, Izraelyje, Vakarų Krante ar Gazoje, yra bevertės. Platus situacijos vertinimas taip pat turi įtraukti ir pripažinimą, kad Izraelis nuolat mažina taikaus palestiniečių pasipriešinimo galimybes, tuo pačiu kasdien stiprindamas okupuotų teritorijų kontrolę.

Norėdami suprasti kas šiuo metu vyksta, mes turime pripažinti, kad šie žiaurūs smurto protrūkiai yra susiję su, pavyzdžiui, nauju vyriausybės sprendimu, kuriuo yra remiamas automatiškas Izraelio teisės įsigaliojimas Vakarų Kranto nausėdijose. Šie smurtiniai veiksmai yra susiję ir su sprendimu, draudžiančių palestiniečiams važiuoti tais pačiais autobusais, kuriais važiuoja nausėdijų žydai. Jie taip pat negali būti atsieti nei nuo planų nusavinti tūkstančius akrų (dešimtis kv. km., – vert. past.) žemės Vakarų Krante, reikalingų nutiesti apartheido kelius, nei nuo leidimo nausėdijų gyventojams užimti palestiniečių namus, nei nuo kolektyvinių bausmių Rytų Jeruzalės gyventojams.

Siedama šiuos įvykius jokiu būdų nenoriu pateisinti šiandienių nudūrimų, ar bet kokių kitų smurto išpuolių. Tačiau darant šias sąsajas mes galime suprasti esminį dalyką: Izraelis negali apsimesti esąs vienintelis žaidėjas ir, geriausiu atveju, ignoruoti Palestinos pusę, blogiausiu, toliau engti ir išstuminėti [iš gyvenamų vietų], tikintis, kad visa kita eis sava vaga. Jei Izraelio naudojama žaidimo taisyklė yra “paimk kiek gali” – per žemės nusavinimus, naujasėdijų statymą ir įstatymus – tuomet palestiniečių taisyklė bus “smok atgal su visa jėga”. Tai, žinoma, yra pražūtingas kelias abiems pusėms.

Tačiau šiame žaidime abi pusės neprivalo vien tik pralaimėti, o vienos pusės pergalės neturėtų – tiksliau, neturi – būti kitos pusės sąskaita.

Žodis “kaimynas” persų kalboje reiškia tą, su kuriuo daliniesi šešėliu. Mūsų kaimynai čia yra tie, su kuriais dalinamės tuo pačiu šešėliu. Izraelis turi apsispręsti: arba mes esame saugūs kartu su savo kaimynais, arba skęstame kartu.

 

Vertimas grupės SOLIDARŪS SU PALESTINA

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: